W dniach 22-27 września 2024 r. w Bydgoszczy odbyły się strefowe eliminacje do Mistrzostw Polski juniorów. Grano tempem 1.5 h na partię + 30 sekund dodawany za każdy wykonany ruch na dystansie 9 rund.
Dzieci startowały w kategorii chłopców do lat 9, 11, 13. W tej samej kategorii wiekowej grały dziewczynki. Po 4 chłopców i 4 dziewczynki z każdej grupy wiekowej awansowały do Mistrzostw Polski.
Krajnę reprezentowali: Maksymilian Czajka oraz Filip Drzycimski. Wsparcie merytoryczne, analizy partii zapewniał im trener i kierownik sekcji szachowej Damian Binger.
W tych eliminacjach uczestniczyły drużyny z województwa pomorskiego (ponad 70% wszystkich zawodników, najwięcej z Gdańska) oraz województwa kujawsko pomorskiego. Bardzo licznie reprezentowany Gdańsk po ostatniej rundzie zajął czołowe lokaty w każdej z kategorii wiekowej. W turnieju oprócz Gdańska brały udział również zawodnicy z Sępólna Krajeńskiego, Tucholi, Mroczy, Bydgoszczy, Torunia, Gdyni, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Grudziądza, Osielska.
Z uwagi na zbyt małą ilość dziewczyn rozegrano mecz i rewanż w danej grupie wiekowej w gronie 7 osobowym.
III kategorię szachową zdobył Maksymilian Czajka zdobywając 50% punktów w trudnej grupie, którego gra jest coraz lepsza i bardzo dobrze rokuje na przyszłość.
W ostatnim czasie kilku juniorów z Krajny w szybkim tempie podwyższa kategorie szachowe (Stanisław Stosik, Mikołaj Stępień ) i poziom gry zrównując się ze swoimi trenerami, coraz częściej ich pokonując co bardzo cieszy. Sprawdza się w praktyce powiedzenie, że uczeń pokonuje mistrza.
W niedalekiej przyszłości z pewnością zastąpią oni dotychczasowych graczy w lidze.
W październiku planowane są kolejne Mistrzostwa Województwa dla juniorów w Szubinie.
Juniorzy będą rywalizowali w turnieju indywidualnym oraz drużynowym.
Drużyna juniorów składa się z 3-4 chłopców i na ostatniej szachownicy gra dziewczynka – warunek konieczny.
W każdych zawodach drużynowych począwszy od juniorów, a skończywszy na seniorach warunkiem koniecznym jest udział 1 kobiety w drużynie. Może to być osoba niepełnoletnia jak również pełnoletnia. Wiele drużyn szachowych nie może grać w różnych rozgrywkach szachowych, ponieważ nie spełnia kryterium regulaminowego jakim jest obowiązkowy udział 1 kobiety. Z uwagi na bardzo małą liczbę dziewczynek w całej Polsce jest duża szansa na zdobycie nagród przeznaczonych dla kobiet, dziewczynek.
Być może dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do szkół obowiązkowej nauki gry w szachy tak jak to ma miejsce za granicą? Starzy dobrzy gracze w tym obecni członkowie sekcji szachowej MLKS Krajny są wychowankami takich nauczycieli jak Waldemar Wesołowski, Stanisław Gustyn czy też śp. Jan Tyx. Wspomniani nauczyciele szkolni do dzisiaj są bardzo dobrze wspominani i lubiani nie tylko przez swoich wychowanków szachowych, którzy byli uczestnikami finałów Mistrzostw Polski i do dzisiaj grają w szachy.
Prowadzili oni swego czasu kółka szachowe poza godzinami lekcyjnymi skupiając w swoim gronie pasjonatów gry w szachy i rozwijając ich pasje.
Część szachistów są to gracze pokoleniowi, których mama, tata lub dziadek kiedyś grali w szachy i po latach przekazali swoją wiedzą swoim dzieciom, wnukom, a Ci rozwijając swoje zainteresowania dzisiaj są czołowymi zawodnikami w klubach, stają na podium różnych zawodów w tym grają w Drużynowych Mistrzostwach Polski, tzw. lidze.
Może czas wrócić do starych dobrych czasów nauki w gry planszowe takie jak szachy, warcaby, chińczyk, eurobusiness zgodnie z powiedzeniem byłego mistrza świata: nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni? Z przykrością obserwuje się trend młodzieży wpatrzonej w smartfona marnującej swój potencjał na rozwój osobisty, podczas gdy dzisiaj warunki do treningów szachowych są nieporównywalnie lepsze niż 20 lat temu, gdy o wszystko trzeba było się starać.
Z uwagi na brak kobiety (brak chęci lub obowiązki rodzicielskie, czy sprawy osobiste ) i brak juniorek, może dojść do sytuacji, w której Krajna zrezygnuje z uczestnictwa w III lidze z przyczyn formalnych pomimo silnych zawodników na szachownicach męskich. Wtedy szachiści z Krajny będą zmuszeni do grania w IV lidze tj. niższej lidze, gdyż regulamin w niej pozwala na zastępstwo kobiety juniorem do lat 12-tu. Wówczas skład drużyny będzie opierać się na juniorach. Może to się okazać dobrym wyjściem z aktualnej tej sytuacji. Młodzi adepci gry szachowej Krajny szybciej nabiorą doświadczenia i podwyższą swoje umiejętności w rywalizacji ze starszymi i wyżej notowanymi szachistami.
Tym bardziej zachęcamy wszystkie chętne dziewczynki do gry w szachy. Można się nauczyć gry w szachy od zupełnych podstaw.







